KGL-960
KGL-960 Single Head Laser Cutting Machine
KGL-960 Single Head Laser Cutting Machine is a high-performance CO2 laser cutting and engraving machine designed for hobby production, personalized items, and professional workshop use. With its 900x600 mm working area, 80W-100W laser power, and high-precision system, it can perform cutting, engraving, and marking on materials such as wood, MDF, acrylic, plexiglass, leather, fabric, felt, glass, rubber, paper, and plastic. The KGL-960 laser machine offers an efficient and reliable solution for a wide range of production applications.
Fast and secure shipping
Technical support and warranty
Compatible Materials
Technical Specifications
| WORK AREA | X-direction 900mm / Y-direction 600mm |
| LASER POWER | MINIMUM 80W - MAXIMUM 100W |
| FOCUS | 2'' Focusing Lens (IIVI-infrared) |
| COOLING SYSTEM | Industrial Gas-Assisted Water Cooling System |
| LASER WELDING TIME | 6000 hours |
| SMOKE EXTRACTION MOTOR | 750 w |
| WORK SCREEN | RD6445 |
| DRIVER MOTOR | STEP MOTOR |
| AXES SYSTEM | HIGH WORKING PRECISION |
| CONTROL SYSTEM / QUALITY | RD SOFTWARE |
| ELECTRICITY REQUIREMENTS | 220 VAC - 50-60 Hz |
| ENERGY CONSUMPTION | 0.78 kW/hour |
| OPERATING TEMPERATURE | 18-32 C |
| PROGRAM FORMATS | bmp. jpg. tif. Dxf. Dst. Plt. Etc. |
| WORK PRECISION | 0,02 /800 mm |
| SINGLE LINE SCANNING SPEED | 800mm /s. |
| MACHINE DIMENSIONS (L*W*H)(mm) | 1480*1180*1120mm |
| WEIGHT (Kgs) | 350Kgs |
Other Products
Ready to get started?
Contact us now and get detailed information about the product.