KGL-6040
KGL-6040 Single Head Laser Cutting Machine
The machine in the image is the KGL 6040 small-format laser cutting machine. It's ideal for beginners or those wondering what they can do with little capital. It has a 60*40 cm working area, 60W-80W power, and a lift mechanism. It can easily cut up to 4mm thick. It can perform cutting, engraving, and marking operations on wood, MDF, plexiglass, acrylic, leather, fabric, denim, felt, granite, glass, stamps, paper, plastic, and many other materials.
Fast and secure shipping
Technical support and warranty
Compatible Materials
Technical Specifications
| WORK AREA | X-direction 600mm / Y-direction 400mm |
| LASER WELDING POWER | 60W-80W |
| COOLING SYSTEM | CW 3000 |
| LASER WELDING TIME | 3000 HOURS |
| SMOKE EXTRACTION MOTOR | 55 W |
| CONTROL SYSTEM | RD SOFTWARE |
| ELECTRICITY REQUIREMENTS | 220 VAC - 50-60 Hz |
| ENERGY CONSUMPTION | 0.78 kW/hour |
| OPERATING TEMPERATURE | 18-32 C |
| PROGRAM FORMATS | bmp. jpg. tif. Dxf. Dst. Plt. Etc. |
| WORK PRECISION | 0,02 /800 mm |
| SINGLE LINE SCANNING SPEED | 800 mm/s. |
| MACHINE DIMENSIONS (L*W*H)(mm) | 145*75*95 cm |
| WEIGHT | 75 kg |
Other Products
Ready to get started?
Contact us now and get detailed information about the product.