KGL-1610-VT Camera Laser Cutting Machine
You can see our KGL 1610 VT laser cutting machine with camera in the picture. It has a 130 w power and has 100*160 cm working area. Our machine especially developed for automatic recognition and cutting of products such as printed and digital fabric, leather, embroidery, labels etc.This machine is suitable for small size and detailed works.It can used in printed patterns up to 20 cm in size easily. All prints on the sheet must be in the same size and pattern. Camera laser cutting machines eliminate time problems and decrease material usage as much as possible.The camera recognizes patterns on the material and cuts patterns in the entire table area quickly and easily. The machines scans pattern in one go and does not need to scan constantly. Areas of Usages : printed fabric, embroidery, emblem, leather , label , paper , digital products , toys , wood , plexi , glove etc.
Compatible Materials
Technical Specifications
| WORK AREA | X-direction 1600mm / Y-direction 1000mm |
| LASER POWER | MINIMUM 130W - MAXIMUM 150W |
| CAMERA | HIGH RESOLUTION |
| FOCUS | 2'' Focusing Lens (IIVI-infrared) |
| COOLING SYSTEM | Industrial Gas-Assisted Water Cooling System |
| LASER WELDING TIME | 6000 hours |
| SMOKE EXTRACTION MOTOR | 900 w |
| WORK SCREEN | RDV6442 |
| DRIVER MOTOR | STEP MOTOR |
| AXES SYSTEM | HIGH WORKING PRECISION |
| CONTROL SYSTEM | RD SOFTWARE |
| ELECTRICITY REQUIREMENTS | 220 VAC - 50-60 Hz |
| ENERGY CONSUMPTION | 0.78 kW/hour |
| OPERATING TEMPERATURE | 18-32 C |
| PROGRAM FORMATS | bmp. jpg. tif. Dxf. Dst. Plt. Etc. |
| WORK PRECISION | 0,02 /800 mm |
| SINGLE LINE SCANNING SPEED | 800mm /s. |
| MACHINE DIMENSIONS (L*W*H)(mm) | 2180*1580*1120mm |
| WEIGHT (Kgs) | 510Kgs |
Other Products
Ready to get started?
Contact us now and get detailed information about the product.