KGL-1080-VT Camera Laser Cutting Machine
KGL-1080-VT Camera Laser Cutting Machine is a professional camera-assisted CO2 laser cutting machine developed for automatic pattern recognition and precision cutting on printed fabric, digital textiles, leather, embroidery, labels, and similar materials. With its 1000x800 mm working area, 80W-100W laser power, and high-resolution camera system, it can quickly detect printed patterns on the material and perform fast, accurate, and efficient cutting across the entire working table. Ideal for small-sized and detailed applications, the KGL-1080 VT camera laser machine is widely used for printed fabrics, embroidery patches, leather, labels, paper, toys, wood, and plexiglass, helping reduce material waste and save production time.
Compatible Materials
Technical Specifications
| WORK AREA | X-direction 1000mm / Y-direction 800mm |
| LASER POWER | 80W-100W |
| CAMERA | HIGH RESOLUTION |
| FOCUS | 2'' Focusing Lens (IIVI-infrared) |
| COOLING SYSTEM | Industrial Gas-Assisted Water Cooling System |
| LASER WELDING TIME | 6000 hours |
| SMOKE EXTRACTION MOTOR | 750 w |
| WORK SCREEN | RDV6442 |
| DRIVER MOTOR | STEP MOTOR |
| AXES SYSTEM | HIGH WORKING PRECISION |
| CONTROL SYSTEM / QUALITY | RD SOFTWARE |
| ELECTRICITY REQUIREMENTS | 220 VAC - 50-60 Hz |
| ENERGY CONSUMPTION | 0.78 kW/hour |
| OPERATING TEMPERATURE | 18-32 C |
| PROGRAM FORMATS | bmp. jpg. tif. Dxf. Dst. Plt. Etc. |
| WORK PRECISION | 0,02 /800 mm |
| SINGLE LINE SCANNING SPEED | 800mm /s. |
Other Products
Ready to get started?
Contact us now and get detailed information about the product.