KGL-1080
KGL-1080 Single / Dual Head Laser Cutting Machine
KGL-1080 Single / Dual Head Laser Cutting Machine is a high-performance CO2 laser cutting and engraving machine designed for custom production and professional workshop use. With its 1000x800 mm working area, 80W-100W laser power, and single or dual head option, it can perform cutting, engraving, and marking on materials such as wood, MDF, acrylic, plexiglass, leather, fabric, felt, glass, rubber, paper, and plastic.
Fast and secure shipping
Technical support and warranty
Compatible Materials
Technical Specifications
| WORK AREA | X-direction 1000mm / Y-direction 800mm |
| LASER POWER | MINIMUM 80W - MAXIMUM 100W |
| FOCUS | 2'' Focusing Lens (IIVI-infrared) |
| COOLING SYSTEM | Industrial Gas-Assisted Water Cooling System |
| LASER WELDING TIME | 6000 hours |
| SMOKE EXTRACTION MOTOR | 750 w |
| WORK SCREEN | RD6445 |
| DRIVER MOTOR | STEP MOTOR |
| AXES SYSTEM | YÜKSEK ÇALIŞMA HASSASİYETİ |
| CONTROL SYSTEM / QUALITY | RD SOFTWARE |
| ELECTRICITY REQUIREMENTS | 220 VAC - 50-60 Hz |
| ENERGY CONSUMPTION | 0.78 kW/hour |
| OPERATING TEMPERATURE | 18-32 C |
| PROGRAM FORMATS | bmp. jpg. tif. Dxf. Dst. Plt. Etc. |
| WORK PRECISION | 0,02 /800 mm |
| SINGLE LINE SCANNING SPEED | 800mm /s. |
| MACHINE DIMENSIONS (L*W*H)(mm) | 1580*1380*1120mm |
| AĞIRLIK (Kgs) | 400Kgs |
Other Products
Ready to get started?
Contact us now and get detailed information about the product.