KGL-1390 Single / Dual Head Laser Cutting Machine
KGL-1390 Single / Dual Head Laser Cutting Machine is a high-performance CO2 laser cutting and engraving machine designed for professional production, workshop use, and custom applications. With its 1300x900 mm working area, 130W-150W laser power, and single or dual head option, it can perform cutting, engraving, and marking on a wide range of materials such as wood, MDF, plexiglass, acrylic, leather, fabric, denim, felt, granite, glass, rubber, paper, and plastic. Offering a cutting capacity of up to 8-10 mm depending on the material, the KGL-1390 laser machine provides an efficient and reliable solution with high precision and versatile production capability.
Compatible Materials
Technical Specifications
| WORK AREA | X-direction 1300mm / Y-direction 900mm |
| LASER POWER | MINIMUM 130W - MAXIMUM 150W |
| FOCUS | 2'' Focusing Lens (IIVI-infrared) |
| COOLING SYSTEM | Industrial Gas-Assisted Water Cooling System |
| LASER WELDING TIME | 6000 hours |
| SMOKE EXTRACTION MOTOR | 750 w |
| WORK SCREEN | RD6445 |
| DRIVER MOTOR | STEP MOTOR |
| AXES SYSTEM | HIGH WORKING PRECISION |
| CONTROL SYSTEM / QUALITY | RD SOFTWARE |
| ELECTRICITY REQUIREMENTS | 220 VAC - 50-60 Hz |
| ENERGY CONSUMPTION | 0.78 kW/hour |
| OPERATING TEMPERATURE | 18-32 C |
| PROGRAM FORMATS | bmp. jpg. tif. Dxf. Dst. Plt. Etc. |
| WORK PRECISION | 0,02 /800 mm |
| SINGLE LINE SCANNING SPEED | 800mm /s. |
| MACHINE DIMENSIONS (L*W*H)(mm) | 1880*1480*1120mm |
| WEIGHT (Kgs) | 450Kgs |
Other Products
Ready to get started?
Contact us now and get detailed information about the product.